Kas ka sina oled mõelnud, et aeg-ajalt võiks veidi lisaraha teenida, kuid seda oleks keeruline igapäevase eluga ühendada? Õnneks ei pea tänapäeval selleks enam teist töökohta lisaks otsima – sageli on võimalik lisatööd teha ka tööampsudena.
Hiljuti kogu maailma raputanud koroonapandeemia muutis märgatavalt seda, kuidas tööl käimisse suhtutakse. Ka enne oli töökohti, kus ei pidanud füüsiliselt kohal käima, kuid pandeemia ajal muutus senine töökorraldus olulisel määral ka paljudes n-ö klassikalistes ettevõtetes. Paljudele võimaldati kodust töötamist ja nii mõnegi töötaja jaoks oli keeruline pärast pandeemia möödumist kontorisse naasta. Lisaks oli kindlasti ka neid, kes otsustasid oma senisest lisatööst või hobist põhitöö teha.
Kui see sinu puhul nii ei olnud, siis on ka praegu võimalik kerge vaevaga mõni lisatöö leida – olgu selleks väiksem haltuura tutvusringkonnas, tööamps kaasaegsete rakenduste kaudu töötades või mistahes muu viis, et lisaraha teenida.
See kehtib küll vaid mõne linna kohta, kuid praegu on üks populaarsemaid lisaraha teenimise viise toidukullerina töötamine. Linnas ringi käies ei ole võimalik mööda vaadata kõigist auto, jalg- või tõukerattaga ringi sibavatest meestest ja naistest, kel toidukullerfirmade logodega kott seljas. Väga paljud toidukohad on pärast koroonaaega mõistnud, et kliente huvitab jätkuvalt võimalus toit koju tellida (mis siis, et enam ei kehti restoranides kohapeal käimisele piiranguid). See seletabki, miks on toidukullerite hulk viimasel ajal plahvatuslikult suurenenud.
Aga kuidas toidukulleriks saada? Kõigepealt pead välja selgitama, milline lisaraha teenimist võimaldav toidukullerite platvorm sulle kõige paremini sobib. Veidi internetis otsimist ja arvustuste lugemist peaks sellele kiiresti vastuse andma. Seejärel saad end vastava ettevõtte kodulehel registreerida, ennast täpsemate tingimustega kurssi viia ja siis juba ka vajaliku varustuse kätte saada – esimene edukas tööamps ei ole väga kaugel.
Seejuures on kullerina töötamine väga paindlik, kuna sageli ei seata sulle mingit kohustust täiskohaga töötada. Sa võid teha tööd täpselt nii palju, kui ise soovid. Paar tundi kolmapäeval, terve reede ja veidi ka laupäeval – saad teha täpselt nii, nagu sulle sobib. Sellistel platvormidel püütakse kullereid ka motiveerida. Kui sa oled oma töös hea, võid saada ettevõtte boonuseid. Ja kas teadsid, et klientidel on võimalus sulle ka jootraha jätta?
Kui sa oled siiski mugavust hindav inimene ega soovi lisaraha teenimiseks mööda linna ringi sõita, siis ära muretse – ka sinu jaoks on tööampse. Üks neist on tõlkebüroodes tekstide tõlkimine või kirjutamine. Seda on võimalik teha kodust (või mistahes muust kohast, kus sa parasjagu asud), see ei vaja suuri kulutusi seadmetele ja sellegi töö puhul sõltub sissetulek oluliselt sinu enda tempost ning oskustest.
Isegi kui kõhkled, kas sa sobid tõlkijaks, siis võta mõne tõlkebürooga ikka ühendust. Otsi endale sobiv ettevõte veebist või vaata töökuulutusi – tõlkijaid on alati vaja. Kasuks on kindlasti see, kui valdad mõnda vähemlevinud võõrkeelt, kuid tegelikult on ka inglise keelest tõlkijaid sageli juurde vaja. Kui oled mõne bürooga ühendust võtnud, saadetakse sulle proovitöö. Pärast selle edukat läbimist sõlmitakse sinuga leping ning saadki tööle asuda.
Kui sulle tehakse töötasu osas pakkumine, siis ära lase end sellest numbrist heidutada. Kuigi ühe lehekülje tasu võib tunduda väike, on tõlkijad sageli suutelised tõlkima ühes tunnis rohkem kui lehekülje jagu teksti. Seega on summat tunnitasuks ümber arvestades tasu juba suurem.
Kui aga tunned, et sinu jaoks ei ole probleem täiesti juhuslikel teemadel tekste kirjutada, võid mõelda ka tekstikirjutaja (copywriter) karjääri peale. Ent siis pead sa olema valmis ka endale võõrastel teemadel näiteks 1500-sõnalisi tekste kirjutama. Kuigi sageli on tekstid lühemad ja teemad seotud igapäevase eluga.
Ilmselt ei kujutaks keegi meist praegust nutiseadmetest läbi põimitud aega ette ilma suunamudijateta (influencer). Tänu ühis- ehk sotsiaalmeedia võimalustele on paljud avastanud, et ka selle kanali kaudu saab lisaraha teenida. Kui sa oled osav suhtleja, ei karda kaamera ees olla ega oma arvamust avaldada, siis miks mitte sellega katsetada? Kindlasti on oluline leida oma nišš, mis sind kümnetest teistest tegijatest eristaks. Kui oled selle leidnud ja suhtud teemasse kirega, siis võib vabalt juhtuda, et saad oma hobi ning töö ühendada.
Sisu aktiivse loomisega on tööamps võimalik päris uuele tasemele viia. Kui sa jääd silma juba piisavalt paljudele ühismeedia kasutajatele, võivad sinuga hakata ühendust võtma ettevõtted, kes soovivad sinu kuulsust enda heaks tööle panna. Sageli jagatakse mõjuisikutele tasuta tooteid, mida nad peavad vastutasuks promoma. Kui see pakub sulle huvi, siis tee endale interneti abil põhitõed selgeks ja asu sisu looma!
Kui sinu jaoks on tegu aga täiesti võõra valdkonnaga, siis soovitame sul otsida mõne koolituse. Paljud suunamudijad jagavad koolitustel oma teadmisi ka teistega ning see võibki olla alustamiseks parim viis (lisaks kaasneb sellega hea võimalus kontakte luua).
Kas sinul või sinu perel on mõni kinnisvara, mida te igapäevaselt ei kasuta? Näiteks maamaja, kus te viibite vaid loetud nädalad aastas? Või hoopis linnakorter, mille saaksite maal käimise ajaks välja üürida? Kui jah, siis soovitame katsetada selle väljaüürimisega, et nii veidi lisaraha teenida – ka see võib hea tööamps olla.
Üks populaarsemaid keskkondi selleks on kindlasti Airbnb, kuid alati on võimalik ka ise otse mõne eraisikuga üürileping sõlmida. Selline kinnisvara väljaüürimine seab sulle muidugi kohustuse kohta koristada ja vastavalt vajadusele remontida, kuid kui kinnisvara asub n-ö magusas kohas, on saadav tulu kindlasti arvestatav. Seejuures ei tohi jätta mistahes üürimist ka ametlikult deklareerimata. Täpsemat infot selle kohta leiab Maksu- ja Tolliameti kodulehelt.
Lühiajalise väljaüürimise boonuseks on võimalus eluruume vajadusel ka ise kasutada. Lisaks on siis võimalik ühe öö eest kõrgemat tasu küsida. Samas on pikemaajalise üürimise eelis see, et on vähem tegemist järjest uute üüriliste majutamisega (kuigi rahalises mõttes võib teenitav tulu olla mõnekümne protsendi võrra väiksem).
Toome veel välja, et sageli on võimalik raha teenida ka enda hobide ja oskustega. See vajab omajagu pealehakkamist ja võib-olla ka ettevõtte rajamist, kuid vabadus iseenda asju enda soovide järgi seada
on seda väärt. Kui su oskuseks on puutöö, masinate remontimine, kudumine, rätsepatööd või pillimäng, siis kõik need on head võimalused ka lisaraha teenimiseks. Sellise tööampsu maht sõltub täpselt sellest, kui palju sul on aega ja tahtmist sellega tegeleda.
Internetis on palju portaale, kus saad vabakutselisena enda teenuseid pakkuda. Tuntumad neist on kindlasti Fiverr ja Upwork, kuid neile leidub ka alternatiive. Lisavõimalus on oma teenuseid ise ühismeedias reklaamima hakata ja sel viisil huvilisi leida. See on hea võimalus oma hobi lisaraha teenima panna. Ja kes teab, ehk saab sellest tulevikus ka sinu sissetulekute peamine allikas.
Kõiksuguste lisatööde ja tööampsude juures ei tasu unustada, et lisaraha on võimalik teenida ka neil, kellel on kuldsed käed. Paljude selliste oskustega inimeste järele on väga suur vajadus. Kui sa oled osav remontimises, sulle meeldib muru niita, kui oskad hästi riideid parandada (need on vaid mõned näited), siis miks mitte sellega lisaraha teenida? Kuigi oma teenuseid on võimalik eri portaalide ja ühismeedia kaudu reklaamida, on sageli kõige parem ikka suust suhu leviv reklaam. Pea kõigi mainitud tööde puhul on heade tegijate järele alati nõudlus.
Kui tunned, et sa ei soovi töökohustusi juurde võtta, ent tahaksid siiski lisaraha teenida, siis vaata hoolega üle oma kodused kapid ning panipaigad. Sageli on sinna aastateks unustatud asju, mida tegelikult vaja pole. Nende väärtus ei pruugi küll olla väga suur, kuid müügist saadud tulu eest võib olla võimalik endale midagi uut ja vajalikku soetada. Asju, mida on kodus üle jäänud, võib olla väga erinevaid: riided, raamatud, filmid, muusika, kodumasinad jne.
Kuidas sa neid müüma hakkad, on sinu enda valida – leidub vastavaid kuulutuste portaale, kuid palju kaupa müüakse ka Facebooki gruppides. Nüüd, kus ilmad vaikselt jälle soojemaks muutuvad, hakkavad peagi toimuma ka kasutatud asjade turud. Kui veidi uurid, leiad kindlasti ka enda kodukandis mõne võimaluse, kuidas kasutatud kraami müüa.
Eelnevad seitse punkti on vaid mõned näited tööampsudest. Kui sa ei leidnud ühtegi võimalust, mis just sulle sobiks, siis julgustame sind ise edasi mõtlema. Võimalusi on kümneid ja sõltuvad pealehakkamisest. Vahest sobiks sulle hoopis väikese ettevõttega alustamine? See ei pea olema vaid enda oskuste ning teenuste vahendamine, tegemist võib olla ka ostu ja müügiga tegeleva ettevõttega. Alustama ei pea suurelt.
Ettevõtte registreerimine käib lihtsalt ja kiirelt. Kuigi pead sellelt tasuma mõnisada eurot riigilõivu, ei ole alates sellest aastast ettevõtte asutamisel vaja kohe sissemakset teha. Kui sa oled ka numbritega osav ja nõus ise raamatupidamisega tegelema, võivad ettevõtte esialgsed igakuised kulud olla vägagi väikesed. Kõik sellega seonduv on üksikasjalikult lahti seletatud ka portaalis eesti.ee.
Nagu juba eelnevalt mainisime, tasub mistahes lisatöö puhul ka dokumendid korras hoida. See, kuidas sa täpselt oma lisatöö vormistad, jäägu sinu otsustada. Ent enne, kui suure hooga asja kallale asud, vaata eri määrused täpsemalt üle.
Kõigi valikute puhul kehtib üks asi – vaja on julget pealehakkamist. Mõtle, millega sa tegeleda tahaksid, ja proovi leida enda jaoks parim lahendus!